GP3062-1R2MLF
Request for Quotation
GP3062-1R2MLF
lmages are for reference only.GP3062-1R2MLF
Delivery Services
1.2 µH Shielded Wirewound Inductor 3.5 A 80mOhm Max Nonstandard
GP3062-1R2MLF
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 1.2 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 3.5 A |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 80mOhm Max |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 MHz |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.260" L x 0.244" W (6.60mm x 6.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.118" (3.00mm) |