GP3D040A065U
Manufacturer
SemiQDescription
DIODE SIL CARB 650V 40A TO247-3
Datasheet
DatasheetPackage
TO-247-3
Request for Quotation
GP3D040A065U
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Diode 650 V 40A Through Hole TO-247-3
GP3D040A065U
| Category | Discrete Semiconductor Products - Diodes - Rectifiers |
| Manufacturer | SemiQ |
| Series | Amp+™ |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Technology | SiC (Silicon Carbide) Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 650 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 40A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7 V @ 20 A |
| Speed | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 0 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 µA @ 650 V |
| Capacitance @ Vr, F | 835pF @ 1V, 1MHz |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Supplier Device Package | TO-247-3 |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |