GP55-1181-FBW
Manufacturer
RCD ComponentsDescription
RES 1.18K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet
DatasheetPackage
Axial
Request for Quotation
GP55-1181-FBW
lmages are for reference only.GP55-1181-FBW
RES 1.18K OHM 1% 1/4W AXIAL
DatasheetAxial
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
1.18 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Film
GP55-1181-FBW
| Category | Resistors - Through Hole Resistors - |
| Manufacturer | RCD Components |
| Series | GP |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Resistance | 1.18 kOhms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Composition | Metal Film |
| Features | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | 100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 160°C |
| Package / Case | Axial |
| Supplier Device Package | Axial |
| Size / Dimension | 0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm) |