GP55-7322-FTW
GP55-7322-FTW
GP55-7322-FTW
lmages are for reference only.
  • Part Number
    GP55-7322-FTW
  • Description
    RES 73.2K OHM 1% 1/4W AXIAL
  • Delivery Services
73.2 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Film
Quick Inquiry
GP55-7322-FTW
Series GP
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 73.2 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Metal Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient 100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 160°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm)