HBWS1608-72NJ
Manufacturer
Max EchoDescription
FIXED IND 72NH 400MA 490MOHM SMD
Datasheet
DatasheetPackage
0603 (1608 Metric)
Request for Quotation
HBWS1608-72NJ
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
72 nH Unshielded Wirewound Inductor 400 mA 490mOhm Max 0603 (1608 Metric)
HBWS1608-72NJ
| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Max Echo |
| Series | HBWS |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ceramic |
| Inductance | 72 nH |
| Tolerance | ±5% |
| Current Rating (Amps) | 400 mA |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 490mOhm Max |
| Q @ Freq | 35 @ 150MHz |
| Frequency - Self Resonant | 1.7GHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 150 MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.041" W (1.60mm x 1.05mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.041" (1.05mm) |