HC-49/U-S16257000BBQB
HC-49/U-S16257000BBQB
HC-49/U-S16257000BBQB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HC-49/U-S16257000BBQB
  • Description
    CRYSTAL 16.2570MHZ 10PF TH
  • Delivery Services
16.257 MHz ±50ppm Crystal 10pF 50 Ohms HC-49/US
Quick Inquiry
HC-49/U-S16257000BBQB
Type MHz Crystal
Frequency 16.257 MHz
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±50ppm
Load Capacitance 10pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Package / Case HC-49/US
Size / Dimension 0.453" L x 0.183" W (11.50mm x 4.66mm)
Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Part Number HC-49/U-S16257000ABJB HC-49/U-S16257000ABJB HC-49/U-S16257000BBQB HC-49/U-S16000000ABIB
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CRYSTAL 16.2570MHZ 18PF TH CRYSTAL 16.2570MHZ 18PF TH CRYSTAL 16.2570MHZ 10PF TH CRYSTAL 16.0000MHZ 16PF TH