HC-49/U-S19980000ABQB
HC-49/U-S19980000ABQB
HC-49/U-S19980000ABQB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HC-49/U-S19980000ABQB
  • Manufacturer
    Citizen Finedevice Co Ltd
  • Description
    CRYSTAL 19.9800MHZ 10PF TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    HC-49/US
  • Delivery Services
19.98 MHz ±30ppm Crystal 10pF 50 Ohms HC-49/US
Quick Inquiry
HC-49/U-S19980000ABQB
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Crystals -
Manufacturer Citizen Finedevice Co Ltd
Series HC-49/U-S
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type MHz Crystal
Frequency 19.98 MHz
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Load Capacitance 10pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Ratings -
Mounting Type Through Hole
Package / Case HC-49/US
Size / Dimension 0.453" L x 0.183" W (11.50mm x 4.66mm)
Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Part Number HC-49/U-S19980000ABIB HC-49/U-S19980000ABIB HC-49/U-S19980000ABQB HC-49/U-S19660800ABJB
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CRYSTAL 19.9800MHZ 16PF TH CRYSTAL 19.9800MHZ 16PF TH CRYSTAL 19.9800MHZ 10PF TH CRYSTAL 19.6608MHZ 18PF TH