HC-49/U-S6000000ABIT
HC-49/U-S6000000ABIT
HC-49/U-S6000000ABIT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HC-49/U-S6000000ABIT
  • Description
    CRYSTAL 6.0000MHZ 16PF TH
  • Delivery Services
6 MHz ±30ppm Crystal 16pF 100 Ohms HC-49/US
Quick Inquiry
HC-49/U-S6000000ABIT
Type MHz Crystal
Frequency 6 MHz
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Load Capacitance 16pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 100 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Package / Case HC-49/US
Size / Dimension 0.453" L x 0.183" W (11.50mm x 4.66mm)
Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Part Number HC-49/U-S6000000ABIT HC-49/U-S6000000ABJB HC-49/U-S6000000ABJB HC-49/U-S6000000ABOB
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CRYSTAL 6.0000MHZ 16PF TH CRYSTAL 6.0000MHZ 18PF TH CRYSTAL 6.0000MHZ 18PF TH CRYSTAL 6.0000MHZ 32PF TH