HCM1A1707V2-1R5-R
HCM1A1707V2-1R5-R
HCM1A1707V2-1R5-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HCM1A1707V2-1R5-R
  • Description
    FIXED IND 1.5UH 23A 2.24MOHM SMD
  • Delivery Services
1.5 µH Shielded Inductor 23 A 2.24mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
HCM1A1707V2-1R5-R
Material - Core Iron Powder
Inductance 1.5 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 23 A
Current - Saturation (Isat) 41A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 2.24mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 25MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.675" L x 0.675" W (17.15mm x 17.15mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)