HCM4911289600ABJT
HCM4911289600ABJT
HCM4911289600ABJT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HCM4911289600ABJT
  • Manufacturer
    Citizen Finedevice Co Ltd
  • Description
    CRYSTAL 11.2896MHZ 18PF SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    HC-49/US
  • Delivery Services
11.2896 MHz ±30ppm Crystal 18pF 80 Ohms HC-49/US
Quick Inquiry
HCM4911289600ABJT
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Crystals -
Manufacturer Citizen Finedevice Co Ltd
Series HCM49
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type MHz Crystal
Frequency 11.2896 MHz
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Load Capacitance 18pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 80 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case HC-49/US
Size / Dimension 0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute HCM4911289600ABJT HCM4911000000ABJT HCM4911000000ABJT HCM4911059200ABET
Part Number HCM4911289600ABJT HCM4911000000ABJT HCM4911000000ABJT HCM4911059200ABET
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CRYSTAL 11.2896MHZ 18PF SMD CRYSTAL 11.0000MHZ 18PF SMD CRYSTAL 11.0000MHZ 18PF SMD CRYSTAL 11.0592MHZ 12PF SMD