HCM4924000000BBKT
HCM4924000000BBKT
HCM4924000000BBKT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HCM4924000000BBKT
  • Manufacturer
    Citizen Finedevice Co Ltd
  • Description
    CRYSTAL 24.0000MHZ 20PF SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    HC-49/US
  • Delivery Services
24 MHz ±50ppm Crystal 20pF 50 Ohms HC-49/US
Quick Inquiry
HCM4924000000BBKT
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Crystals -
Manufacturer Citizen Finedevice Co Ltd
Series HCM49
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type MHz Crystal
Frequency 24 MHz
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±50ppm
Load Capacitance 20pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case HC-49/US
Size / Dimension 0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute HCM4924000000BBKT HCM4924000000AAJT HCM4924000000AAJT HCM4924000000ABJT
Part Number HCM4924000000BBKT HCM4924000000AAJT HCM4924000000AAJT HCM4924000000ABJT
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CRYSTAL 24.0000MHZ 20PF SMD CRYSTAL 24.0000MHZ 18PF SMD CRYSTAL 24.0000MHZ 18PF SMD CRYSTAL 24.0000MHZ 18PF SMD