HCNW137-500E
HCNW137-500E
HCNW137-500E
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HCNW137-500E
  • Manufacturer
    Broadcom Limited
  • Description
    OPTOISO 5KV OPEN COLL 8DIP GW
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-SMD, Gull Wing
  • Delivery Services
Logic Output Optoisolator 10MBd Open Collector, Schottky Clamped 5000Vrms 1 Channel 5kV/µs CMTI 8-DIP Gull Wing
Quick Inquiry
HCNW137-500E
Get the Price Now!
Specifications
Category Isolators - Optoisolators - Logic Output Optoisolators
Manufacturer Broadcom Limited
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Number of Channels 1
Inputs - Side 1/Side 2 1/0
Voltage - Isolation 5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min) 5kV/µs
Input Type DC
Output Type Open Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel 50 mA
Data Rate 10MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) 100ns, 100ns
Rise / Fall Time (Typ) 24ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.64V
Current - DC Forward (If) (Max) 20mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C