HCP16DTE5S04
HCP16DTE5S04
HCP16DTE5S04
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HCP16DTE5S04
  • Manufacturer
    TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
  • Description
    SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 125V
  • Delivery Services
Switch SPDT Chassis Mount
Quick Inquiry
HCP16DTE5S04
Get the Price Now!
Specifications
Category Switches - Limit Switches -
Manufacturer TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Series HCP
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Base Product Number -
Circuit SPDT
Switch Function On-Mom
Current Rating (Amps) 16A (AC)
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC -
Actuator Type Lever, Roller
Mounting Type Chassis Mount
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Electrical Life 10,000 Cycles
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Features -
Operating Force 220gf
Release Force -
Operating Position 0.815" (20.7mm)
Pretravel 0.106" (2.7mm)
Differential Travel 0.018" (0.45mm)
Overtravel 0.045" (1.1mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C