HCPL-070A-060E
HCPL-070A-060E
HCPL-070A-060E
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HCPL-070A-060E
  • Manufacturer
    Broadcom Limited
  • Description
    OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 8SOIC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Delivery Services
Optoisolator Darlington with Base Output 3750Vrms 1 Channel 8-SO
Quick Inquiry
HCPL-070A-060E
Get the Price Now!
Specifications
Category Isolators - Optoisolators - Transistor-Photovoltaic Output Optoisolators
Manufacturer Broadcom Limited
Series -
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Number of Channels 1
Voltage - Isolation 3750Vrms
Current Transfer Ratio (Min) 600% @ 500µA
Current Transfer Ratio (Max) 8000% @ 500µA
Turn On / Turn Off Time (Typ) 3µs, 34µs
Rise / Fall Time (Typ) -
Input Type DC
Output Type Darlington with Base
Voltage - Output (Max) 18V
Current - Output / Channel 60mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.25V
Current - DC Forward (If) (Max) 5 mA
Vce Saturation (Max) -
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)