Part Number
HCPL2601
Manufacturer
Texas InstrumentsDescription
LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER
Datasheet
DatasheetPackage
8-DIP (0.300", 7.62mm)
In Stock
71,367 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

HCPL2601
lmages are for reference only.HCPL2601
LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER
Datasheet8-DIP (0.300", 7.62mm)
71,367 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Logic Output Optoisolator 10Mbps Open Collector 2500Vrms 1 Channel 5kV/µs CMTI 8-DIP
HCPL2601

| Category | Isolators - Optoisolators - Logic Output Optoisolators |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Number of Channels | 1 |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 1/0 |
| Voltage - Isolation | 2500Vrms |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 5kV/µs |
| Input Type | DC |
| Output Type | Open Collector |
| Current - Output / Channel | 50 mA |
| Data Rate | 10Mbps |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 75ns, 75ns |
| Rise / Fall Time (Typ) | 50ns, 12ns |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.4V |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 50mA |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 8-DIP |
| Base Product Number | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | HCPL2601 | HCPL2601 | HCPL2601 | HCPL2601S |
| Manufacturer | onsemi | Texas Instruments | onsemi | onsemi |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | RoHS non-compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | OPTOISO 2.5KV OPN COLLECTOR 8DIP | LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER | OPTOISO 2.5KV OPN COLLECTOR 8DIP | OPTOISO 2.5KV OPN COLLECTOR 8SMD |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |