HD11-19-MSMT-TR
HD11-19-MSMT-TR
HD11-19-MSMT-TR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HD11-19-MSMT-TR
  • Manufacturer
    Same Sky
  • Description
    HDMI 2.0, RECEPTACLE CONNECTOR,
  • Delivery Services
HDMI HDMI 2.0 Receptacle Connector 19 Position Board Edge, Cutout; Through Hole, Right Angle
Quick Inquiry
HD11-19-MSMT-TR
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - USB-DVI-HDMI Connectors - USB-DVI-HDMI Connector Assemblies
Manufacturer Same Sky
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status RoHS Compliant
Connector Type HDMI
Number of Contacts 19
Gender Receptacle
Specifications HDMI 2.0
Mounting Type Board Edge, Cutout; Through Hole, Right Angle
Mounting Feature Horizontal
Termination Solder
Features -
Ingress Protection -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Number of Ports 1
Current Rating (Amps) 0.5A
Voltage - Rated 40VAC
Mating Cycles 10000
Shielding Shielded
Contact Finish Gold
Shell/Shielding Material Copper Alloy
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Black
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Kycon, Inc. Assmann WSW Components TE Connectivity AMP Connectors CNC Tech
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CONN RCPT STACKED USB TYPE A R/A CONN PLUG USB1.1 TYPEA 4P SMD RA CONN RCPT USB2.0 TYPEA 4POS R/A CONN RCP USB3.0 TYPEC 24P SMD RA