Part Number
HLMP-Q100-N0031
Manufacturer
Broadcom LimitedDescription
LED RED DIFFUSED ZBEND SMD
Datasheet
DatasheetPackage
2-SMD, Z-Bend
In Stock
44,874 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

HLMP-Q100-N0031
lmages are for reference only.HLMP-Q100-N0031
LED RED DIFFUSED ZBEND SMD
Datasheet2-SMD, Z-Bend
44,874 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Red 637nm LED Indication - Discrete 1.8V 2-SMD, Z-Bend
HLMP-Q100-N0031

| Category | Optoelectronics - LED Indication Discrete - |
| Manufacturer | Broadcom Limited |
| Series | HLMP-Qxxx |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Color | Red |
| Configuration | Standard |
| Lens Color | Red |
| Lens Transparency | Diffused |
| Millicandela Rating | 45mcd |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Lens Size | 1.78mm Dia |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.8V |
| Current - Test | 20mA |
| Viewing Angle | 90° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 637nm |
| Wavelength - Peak | 645nm |
| Features | - |
| Package / Case | 2-SMD, Z-Bend |
| Supplier Device Package | Z-Bend |
| Size / Dimension | 2.09mm L x 2.21mm W |
| Height (Max) | 2.92mm |
| Base Product Number | HLMP-Q100 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | HLMP-Q100-N0000 | HLMP-Q100-N0011 | HLMP-Q100-N001L | HLMP-Q100-N001S |
| Manufacturer | Broadcom Limited | Broadcom Limited | Broadcom Limited | Broadcom Limited |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | LED RED DIFFUSED AXIAL T/H AXIAL | LED RED DIFFUSED GULL WING SMD | LED RED DIFFUSED AXIAL T/H | LED RED DIFFUSED AXIAL T/H |
| Series | Broadcom Limited | Broadcom Limited | Broadcom Limited | Broadcom Limited |
| Packaging | Bulk | Tape & Reel (TR) | Bulk | Bulk |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |