HO 8-NP/SP33-1000
HO 8-NP/SP33-1000
HO 8-NP/SP33-1000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HO 8-NP/SP33-1000
  • Manufacturer
    LEM USA Inc.
  • Description
    SENSOR CURRENT HALL 8A AC/DC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Module
  • Delivery Services
Current Sensor 8A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional Module
Quick Inquiry
HO 8-NP/SP33-1000
Get the Price Now!
Specifications
Category Sensors, Transducers - Current Sensors -
Manufacturer LEM USA Inc.
Series HO-NP-0000
Packaging Tray
RoHS Status RoHS Compliant
For Measuring AC/DC
Sensor Type Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing 8A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity -
Frequency DC ~ 250kHz
Linearity ±0.5%
Accuracy ±1%
Voltage - Supply 3.3V
Response Time 3.5µs
Current - Supply (Max) 25mA
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Bidirectional
Mounting Type Through Hole
Package / Case Module
Supplier Device Package -
Base Product Number -
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer LEM USA Inc. LEM USA Inc. LEM USA Inc. LEM USA Inc.
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description SENSOR CURRENT HALL 8A AC/DC SENSOR CURRENT HALL 10A AC/DC SENSOR CURRENT HALL 10A AC/DC SENSOR CURRENT HALL 100A AC/DC