HRB0603S300P.500FT
HRB0603S300P.500FT
HRB0603S300P.500FT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HRB0603S300P.500FT
  • Manufacturer
    AEM, Inc.
  • Description
    FERRITE BEAD, CHIP, 0603, 30 OHM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0603 (1608 Metric)
  • Delivery Services
30 Ohms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 500mA 150mOhm
Quick Inquiry
HRB0603S300P.500FT
Get the Price Now!
Specifications
Category Filters - Ferrite Beads and Chips -
Manufacturer AEM, Inc.
Series HRB
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status
Filter Type -
Number of Lines 1
Impedance @ Frequency 30 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max) 500mA
DC Resistance (DCR) (Max) 150mOhm
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Mounting Type Surface Mount
Height (Max) 0.037" (0.95mm)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)