HTAA-16W-AG
HTAA-16W-AG
HTAA-16W-AG
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HTAA-16W-AG
  • Manufacturer
    Bel Power Solutions
  • Description
    AC/DC CONVERTER 5V 12V -5V 20W
  • Delivery Services
Linear AC DC Converters 3 Output 5V 12V -12V 100, 120, 220, 230, 240 VAC Input
Quick Inquiry
HTAA-16W-AG
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters -
Manufacturer Bel Power Solutions
Series Linear AA
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Linear
Number of Outputs 3
Voltage - Input 100, 120, 220, 230, 240 VAC
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 12V
Voltage - Output 3 -12V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 2 A
Current - Output 2 400 mA
Current - Output 3 400 mA
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 4.242 kV
Efficiency 45%
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.50" L x 4.00" W x 2.10" H (165.1mm x 101.6mm x 53.3mm)
Approval Agency CE, CSA, UL
Minimum Load Required -
Voltage - Output 5 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Power (Watts) 16W
Features Adjustable Output, Remote Sense
Standard Number 60950-1; 62368-1
Base Product Number HTAA-16
Current - Output 6 -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute HTAA-16W-A HTAA-16W-A+ HTAA-16W-A+G HD12-6.8-A+G
Part Number HTAA-16W-A HTAA-16W-A+ HTAA-16W-A+G HD12-6.8-A+G
RoHS Status RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 20W AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 20W AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 20W AC/DC CONVERTER 12V 82W