Part Number
HTAA-16W-AG
Manufacturer
Bel Power SolutionsDescription
AC/DC CONVERTER 5V 12V -5V 20W
Datasheet
DatasheetPackage
-
In Stock
59,983 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

HTAA-16W-AG
lmages are for reference only.HTAA-16W-AG
AC/DC CONVERTER 5V 12V -5V 20W
Datasheet-
59,983 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Linear AC DC Converters 3 Output 5V 12V -12V 100, 120, 220, 230, 240 VAC Input
HTAA-16W-AG

| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters - |
| Manufacturer | Bel Power Solutions |
| Series | Linear AA |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Linear |
| Number of Outputs | 3 |
| Voltage - Input | 100, 120, 220, 230, 240 VAC |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | 12V |
| Voltage - Output 3 | -12V |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Current - Output 1 | 2 A |
| Current - Output 2 | 400 mA |
| Current - Output 3 | 400 mA |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Voltage - Isolation | 4.242 kV |
| Efficiency | 45% |
| Operating Temperature | 0°C ~ 50°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 6.50" L x 4.00" W x 2.10" H (165.1mm x 101.6mm x 53.3mm) |
| Approval Agency | CE, CSA, UL |
| Minimum Load Required | - |
| Voltage - Output 5 | - |
| Current - Output 4 | - |
| Current - Output 5 | - |
| Power (Watts) | 16W |
| Features | Adjustable Output, Remote Sense |
| Standard Number | 60950-1; 62368-1 |
| Base Product Number | HTAA-16 |
| Current - Output 6 | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | HTAA-16W-A | HTAA-16W-A+ | HTAA-16W-A+G | HD12-6.8-A+G |
| Manufacturer | Bel Power Solutions | SL POWER / Advanced Energy | SL POWER / Advanced Energy | SL POWER / Advanced Energy |
| RoHS Status | RoHS non-compliant | RoHS non-compliant | RoHS Compliant | RoHS Compliant |
| Description | AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 20W | AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 20W | AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 20W | AC/DC CONVERTER 12V 82W |
| Series | Linear AA | Linear AA | Linear AA | Linear D |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |