HTS05231002DPB19
HTS05231002DPB19
HTS05231002DPB19
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HTS05231002DPB19
  • Manufacturer
    Vishay Sfernice
  • Description
    RES 10K OHM 0.5% 1W AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
10 kOhms ±0.5% 1W Through Hole Resistor Axial High Voltage Thick Film
Quick Inquiry
HTS05231002DPB19
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer Vishay Sfernice
Series HTS
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 10 kOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 1W
Composition Thick Film
Features High Voltage
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.177" Dia x 0.906" L (4.50mm x 23.00mm)