HVLR2408B3K90K9
HVLR2408B3K90K9
HVLR2408B3K90K9
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HVLR2408B3K90K9
  • Manufacturer
    RESI
  • Description
    RES 3.9K OHM 0.1% 2W AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
3.9 kOhms ±0.1% 2W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200, High Voltage, Non-Inductive Thick Film
Quick Inquiry
HVLR2408B3K90K9
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer RESI
Series HVLR
Packaging Bag
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 3.9 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 2W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200, High Voltage, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.374" Dia x 0.945" L (9.50mm x 24.00mm)