HW0930020000G
HW0930020000G
HW0930020000G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HW0930020000G
  • Manufacturer
    Amphenol Anytek
  • Description
    TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.81MM
  • Delivery Services
9 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Quick Inquiry
HW0930020000G
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Headers-Plugs and Sockets
Manufacturer Amphenol Anytek
Series HW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Base Product Number HW09
Type Plug, Female Sockets
Number of Positions 9
Positions Per Level 9
Number of Levels 1
Pitch 0.150" (3.81mm)
Header Orientation -
Plug Wire Entry 180°
Termination Style Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Voltage - IEC -
Wire Gauge or Range - AWG 16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm² -
Color Black
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish Tin
Features Mating Flange
Material Flammability Rating UL94 V-0
Ingress Protection -
Screw Size -
Torque - Screw -
Wire Strip Length 8-9mm
Contact Material Phosphor Bronze
Housing Material Thermoplastic
Contact Tail Length -
Insulation Height 0.488" (12.40mm)
Current - UL 8 A
Voltage - UL 300 V