IL-FPR-U10S-HF-N1
IL-FPR-U10S-HF-N1
IL-FPR-U10S-HF-N1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IL-FPR-U10S-HF-N1
  • Manufacturer
    JAE Electronics
  • Description
    CONN FPC TOP 10POS 0.5MM R/A
  • Delivery Services
10 Position FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Quick Inquiry
IL-FPR-U10S-HF-N1
Get the Price Now!
Specifications
Manufacturer JAE Electronics
Series IL-FPR
Packaging Tray
RoHS Status
Flat Flex Type FPC
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type Contacts, Top
Number of Positions 10
Pitch 0.020" (0.50mm)
Termination Solder
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Height Above Board 0.075" (1.90mm)
Locking Feature Slide Lock
Cable End Type Tapered
Contact Material Copper Alloy
Contact Finish Gold
Housing Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Features Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating 50V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 0.5A per Contact