IMSA-13065B-2-32K-TR
IMSA-13065B-2-32K-TR
IMSA-13065B-2-32K-TR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IMSA-13065B-2-32K-TR
  • Manufacturer
    IRISO USA Inc.
  • Description
    HEADER SMT RA 32POS KEY-B
  • Delivery Services
Connector Header Surface Mount, Right Angle 32 position 0.079" (2.00mm)
Quick Inquiry
IMSA-13065B-2-32K-TR
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer IRISO USA Inc.
Series 13065B
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Number of Positions 32
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.098" (2.50mm)
Number of Positions Loaded All
Style Board to Board or Cable
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Locking Ramp
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post -
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.366" (9.30mm)