IMSA-13103B-10Y901
IMSA-13103B-10Y901
IMSA-13103B-10Y901
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IMSA-13103B-10Y901
  • Description
    HEADER SMT RA 10POS KEY-B
  • Delivery Services
Connector Header Surface Mount, Right Angle 10 position 0.079" (2.00mm)
Quick Inquiry
IMSA-13103B-10Y901
Manufacturer IRISO USA Inc.
Series 13103B
Packaging Cut Tape (CT)-->Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Plug
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Number of Positions 10
Number of Rows 1
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Style Board to Cable/Wire
Termination Solder
Fastening Type Latch Holder
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.256" (6.50mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Mating Tin
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Material Copper Alloy
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Features Solder Retention
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating -
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 3A
Voltage Rating 50VAC