IN-S85BTHIR
Manufacturer
InoluxDescription
TOP VIEW / 0805 / 2.0X1.3X0.8
Datasheet
DatasheetPackage
0805 (2012 Metric)
Request for Quotation
IN-S85BTHIR
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Infrared (IR) Emitter 940nm 1.4V 65mA 0.85mW/sr @ 20mA (Typ) 140° 0805 (2012 Metric)
IN-S85BTHIR
| Category | Optoelectronics - LED Emitters Infrared-UV-Visible - |
| Manufacturer | Inolux |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Base Product Number | IN-S85 |
| Type | Infrared (IR) |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 65mA |
| Radiant Intensity (Ie) Min @ If | 0.85mW/sr @ 20mA (Typ) |
| Wavelength | 940nm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.4V |
| Viewing Angle | 140° |
| Orientation | Top View |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |