INND-TS30GAB
INND-TS30GAB
INND-TS30GAB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    INND-TS30GAB
  • Manufacturer
    Inolux
  • Description
    DISPLAY 7SEG 0.3" SGL GRN 10DIP
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    10-DIP (0.200", 5.08mm)
  • Delivery Services
Display Modules - LED Character and Numeric Green 7-Segment 1 Character Common Anode 3.2V 20mA 0.500" H x 0.300" W x 0.240" D (12.70mm x 7.62mm x 6.10mm) 10-DIP (0.200", 5.08mm)
Quick Inquiry
INND-TS30GAB
Get the Price Now!
Specifications
Category Optoelectronics - LED Character and Numeric -
Manufacturer Inolux
Series INND-TS30
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Number of Characters 1
Size / Dimension 0.500" H x 0.300" W x 0.240" D (12.70mm x 7.62mm x 6.10mm)
Digit/Alpha Size 0.30" (7.62mm)
Display Type 7-Segment
Common Pin Common Anode
Color Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.2V
Current - Test 20mA
Millicandela Rating 120mcd
Wavelength - Peak 525nm
Power Dissipation (Max) 114mW
Package / Case 10-DIP (0.200", 5.08mm)