INND-TS30YGCB
Manufacturer
InoluxDescription
DISP 7SEG 0.3" SGL YLW-GRN 10DIP
Datasheet
DatasheetPackage
10-DIP (0.200", 5.08mm)
Request for Quotation
INND-TS30YGCB
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Display Modules - LED Character and Numeric Yellow-Green 7-Segment 1 Character Common Cathode 2V 20mA 0.500" H x 0.300" W x 0.240" D (12.70mm x 7.62mm x 6.10mm) 10-DIP (0.200", 5.08mm)
INND-TS30YGCB
| Category | Optoelectronics - LED Character and Numeric - |
| Manufacturer | Inolux |
| Series | INND-TS30 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Number of Characters | 1 |
| Size / Dimension | 0.500" H x 0.300" W x 0.240" D (12.70mm x 7.62mm x 6.10mm) |
| Digit/Alpha Size | 0.30" (7.62mm) |
| Display Type | 7-Segment |
| Common Pin | Common Cathode |
| Color | Yellow-Green |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V |
| Current - Test | 20mA |
| Millicandela Rating | 12mcd |
| Wavelength - Peak | 572nm |
| Power Dissipation (Max) | 70mW |
| Package / Case | 10-DIP (0.200", 5.08mm) |