INND-TS40RCB
Manufacturer
InoluxDescription
DISPLAY 7-SEG 0.4" SGL RED 10DIP
Datasheet
DatasheetPackage
10-DIP (0.300", 7.62mm)
Request for Quotation
INND-TS40RCB
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 1 Character Common Cathode 2V 20mA 0.508" H x 0.379" W x 0.250" D (12.90mm x 9.63mm x 6.36mm) 10-DIP (0.300", 7.62mm)
INND-TS40RCB
| Category | Optoelectronics - LED Character and Numeric - |
| Manufacturer | Inolux |
| Series | INND-TS40 |
| Number of Characters | 1 |
| Size / Dimension | 0.508" H x 0.379" W x 0.250" D (12.90mm x 9.63mm x 6.36mm) |
| Digit/Alpha Size | 0.40" (10.16mm) |
| Display Type | 7-Segment |
| Common Pin | Common Cathode |
| Color | Red |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V |
| Current - Test | 20mA |
| Millicandela Rating | 24mcd |
| Wavelength - Peak | 644nm |
| Power Dissipation (Max) | 70mW |
| Package / Case | 10-DIP (0.300", 7.62mm) |