INND-TS56GCG
INND-TS56GCG
INND-TS56GCG
lmages are for reference only.
  • Part Number
    INND-TS56GCG
  • Manufacturer
    Inolux
  • Description
    DISPLAY 7SEG 0.56" SGL GRN 10DIP
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    10-DIP (0.600", 15.24mm)
  • Delivery Services
Display Modules - LED Character and Numeric Green 7-Segment 1 Character Common Cathode 3.2V 20mA 0.748" H x 0.496" W x 0.315" D (19.00mm x 12.60mm x 8.00mm) 10-DIP (0.600", 15.24mm)
Quick Inquiry
INND-TS56GCG
Get the Price Now!
Specifications
Category Optoelectronics - LED Character and Numeric -
Manufacturer Inolux
Series INND-TS56
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Number of Characters 1
Size / Dimension 0.748" H x 0.496" W x 0.315" D (19.00mm x 12.60mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size 0.56" (14.22mm)
Display Type 7-Segment
Common Pin Common Cathode
Color Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.2V
Current - Test 20mA
Millicandela Rating 218mcd
Wavelength - Peak 525nm
Power Dissipation (Max) 114mW
Package / Case 10-DIP (0.600", 15.24mm)