ISU0224S24-TR
ISU0224S24-TR
ISU0224S24-TR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ISU0224S24-TR
  • Manufacturer
    XP Power
  • Description
    DC DC CONVERTER 24V 2W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    14-SMD Module, 7 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 83mA 9V - 36V Input
Quick Inquiry
ISU0224S24-TR
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer XP Power
Series ISU02 (2W)
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)-->Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 83mA
Power (Watts) 2 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, SCP
Operating Temperature -40°C ~ 95°C (With Derating)
Efficiency 80%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-SMD Module, 7 Leads
Size / Dimension 0.75" L x 0.59" W x 0.33" H (19.1mm x 15.0mm x 8.5mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency CE, UKCA, UL
Standard Number 62368-1
Base Product Number ISU0224
Voltage - Isolation 1.5 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute ISU0224S24-TR ISU0224D12 ISU0224D12-TR ISU0224D15-TR
Part Number ISU0224S24-TR ISU0224D12 ISU0224D12-TR ISU0224D15-TR
Manufacturer XP Power XP Power XP Power XP Power
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 24V 2W DC DC CONVERTER +/-12V 2W DC DC CONVERTER +/-12V 2W DC DC CONVERTER +/-15V 2W