ISU0305S24
Manufacturer
XP PowerDescription
DC DC CONVERTER 24V 3W
Request for Quotation
ISU0305S24
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 125mA 4.5V - 12V Input
ISU0305S24
| Category | Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters - |
| Manufacturer | XP Power |
| Series | ISU03 (3W) |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Isolated Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Input (Max) | 12V |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 125mA |
| Power (Watts) | 3 W |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | Remote On/Off, SCP |
| Operating Temperature | -40°C ~ 95°C (With Derating) |
| Efficiency | 82% |
| Size / Dimension | 0.75" L x 0.59" W x 0.34" H (19.1mm x 15.0mm x 8.6mm) |
| Base Product Number | ISU0305 |
| Voltage - Isolation | 1.5 kV |
| Product Attribute |  |
| Part Number | ISU0305S24-TR | ISU0305D12 | ISU0305D12-TR | ISU0305D15 |
| Manufacturer | XP Power | XP Power | XP Power | XP Power |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | |
| Description | DC DC CONVERTER 24V 3W | DC DC CONVERTER +/-12V 3W | DC DC CONVERTER +/-12V 3W | DC DC CONVERTER +/-15V 3W |