IXBH32N300
Manufacturer
IXYSDescription
IGBT 3000V 80A 400W TO247
Datasheet
DatasheetPackage
TO-247-3
Request for Quotation
IXBH32N300
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
IGBT 3000 V 80 A 400 W Through Hole TO-247AD
IXBH32N300
| Category | Discrete Semiconductor Products - Transistors - IGBTs |
| Manufacturer | IXYS |
| Series | BIMOSFET™ |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| IGBT Type | - |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 3000 V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 80 A |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 280 A |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 3.2V @ 15V, 32A |
| Power - Max | 400 W |
| Switching Energy | - |
| Input Type | Standard |
| Gate Charge | 142 nC |
| Td (on/off) @ 25°C | - |
| Test Condition | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Supplier Device Package | TO-247AD |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.5 µs |
| Base Product Number | IXBH32 |
| Product Attribute |  |
| Part Number | IXBH32N300HV | IXBH10N170 | IXBH10N300HV | IXBH12N300 |
| Manufacturer | IXYS | IXYS | IXYS | IXYS |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | DISC IGBT BIMSFT-VERYHIVOLT TO-2 | IGBT 1700V 20A 140W TO247AD | IGBT 3000V 20A 140W TO247AD | IGBT 3000V 30A 160W TO247 |