IXBOD1-42R
IXBOD1-42R
IXBOD1-42R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IXBOD1-42R
  • Manufacturer
    IXYS
  • Description
    TVS DEVICE MIXED 4200V BOD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
Quick Inquiry
IXBOD1-42R
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - Mixed Technology
Manufacturer IXYS
Series -
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Voltage - Clamping 4200V (4.2kV)
Technology Mixed Technology
Number of Circuits 4
Applications High Voltage
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Supplier Device Package BOD
Base Product Number IXBOD1
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute IXBOD1-42R IXBOD1-42R IXBOD1-06 IXBOD1-06
Part Number IXBOD1-42R IXBOD1-42R IXBOD1-06 IXBOD1-06
Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description TVS DEVICE MIXED 4200V BOD TVS DEVICE MIXED 4200V BOD TVS DEVICE MIXED 600V FP-CASE TVS DEVICE MIXED 600V FP-CASE