IXFA80N25X3
IXFA80N25X3
IXFA80N25X3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IXFA80N25X3
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    MOSFET N-CH 250V 80A TO263AA
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Delivery Services
N-Channel 250 V 80A (Tc) 390W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Quick Inquiry
IXFA80N25X3
Get the Price Now!
Specifications
Category Discrete Semiconductor Products - Transistors - FETs-MOSFETs
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series HiPerFET™, Ultra X3
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1.5mA
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5430 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 390W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-263 (D2PAK)
Package / Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number IXFA80
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 83 nC @ 10 V
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute IXFA80N25X3-TRL IXFA8N50P3 IXFA8N65X2 IXFA8N85XHV
Part Number IXFA80N25X3-TRL IXFA8N50P3 IXFA8N65X2 IXFA8N85XHV
Manufacturer Littelfuse Inc. IXYS Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description MOSFET N-CH 250V 80A TO263 MOSFET N-CH 500V 8A TO263 MOSFET N-CH 650V 8A TO263 MOSFET N-CH 850V 8A TO263HV