IXFL55N50
IXFL55N50
IXFL55N50
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IXFL55N50
  • Manufacturer
    IXYS
  • Description
    MOSFET N-CH 500V 55A ISOPLUS264
  • Package
    TO-264-3, TO-264AA
  • Delivery Services
N-Channel 500 V 55A (Tc) Through Hole ISOPLUS264™
Quick Inquiry
IXFL55N50
Manufacturer IXYS
Series -
Packaging Tube
RoHS Status
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 55A (Tc)