IXUN350N10
IXUN350N10
IXUN350N10
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IXUN350N10
  • Manufacturer
    IXYS
  • Description
    MOSFET N-CH 100V 350A SOT-227B
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Delivery Services
N-Channel 100 V 350A (Tc) 830W (Tc) Chassis Mount SOT-227B
Quick Inquiry
IXUN350N10
Get the Price Now!
Specifications
Category Discrete Semiconductor Products - Transistors - FETs-MOSFETs
Manufacturer IXYS
Series -
Packaging Tube
RoHS Status
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 350A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.5mOhm @ 175A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 3mA
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 27000 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 830W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package SOT-227B
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
Base Product Number IXUN350
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 640 nC @ 10 V