J115F11CH12VDCS61.5U
J115F11CH12VDCS61.5U
J115F11CH12VDCS61.5U
lmages are for reference only.
  • Part Number
    J115F11CH12VDCS61.5U
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 50A 12V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
J115F11CH12VDCS61.5U
Manufacturer CIT Relay and Switch
Series J115F
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 50 A
Switching Voltage 277VAC, 110VDC - Max
Load - Max Switching 13850VA, 5500W
Coil Current 125 mA
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 9 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 10 ms
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Contact Material Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Approval Agency cURus
Qualification -
Coil Resistance 96 Ohms