J115F21CH24VDCS61.5U
Manufacturer
CIT Relay and SwitchDescription
RELAY GEN PURPOSE SPDT 50A 24V
Request for Quotation
J115F21CH24VDCS61.5U
lmages are for reference only.J115F21CH24VDCS61.5U
RELAY GEN PURPOSE SPDT 50A 24V
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
J115F21CH24VDCS61.5U
| Category | Relays - Power Relays-Over 2 Amps - |
| Manufacturer | CIT Relay and Switch |
| Series | J115F |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mounting Type | Through Hole |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Form | SPDT (1 Form C) |
| Contact Rating (Current) | 50 A |
| Switching Voltage | 277VAC, 110VDC - Max |
| Load - Max Switching | 13850VA, 5500W |
| Coil Current | 62.5 mA |
| Coil Type | Non Latching |
| Features | - |
| Termination Style | PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Coil Insulation | Class F |
| Must Operate Voltage | 18 VDC |
| Must Release Voltage | 2.4 VDC |
| Operate Time | 15 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Material | Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO) |
| Approval Agency | cURus |
| Relay Type | General Purpose |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Coil Resistance | 384 Ohms |