J1512CP240VAC1.2D
J1512CP240VAC1.2D
J1512CP240VAC1.2D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    J1512CP240VAC1.2D
  • Manufacturer
    CIT Relay and Switch
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 240V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 240VAC Coil Through Hole
Quick Inquiry
J1512CP240VAC1.2D
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer CIT Relay and Switch
Series J151
Packaging Tray
RoHS Status RoHS Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 240VAC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 12 A
Switching Voltage 300VAC - Max
Load - Max Switching 6000VA
Coil Current 12.6 mA
Coil Type Non Latching
Features Lighted Indicator
Termination Style PC Pin
Seal Rating -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 192 VAC
Must Release Voltage 72 VAC
Operate Time 25 ms
Release Time 25 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Approval Agency cURus
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 19 kOhms