J1671AF120VACQT
J1671AF120VACQT
J1671AF120VACQT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    J1671AF120VACQT
  • Manufacturer
    CIT Relay and Switch
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPST
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 120VAC Coil Chassis Mount
Quick Inquiry
J1671AF120VACQT
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer CIT Relay and Switch
Series J167
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Chassis Mount
Coil Voltage 120VAC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 30 A
Switching Voltage 277VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching 6600VA
Coil Current 23.1 mA
Coil Type Non Latching
Features Test Button
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Seal Rating -
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 84 VAC
Must Release Voltage 12 VAC
Operate Time 30 ms
Release Time 30 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Approval Agency cURus, TUV
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 5.2 kOhms