J850SM2CS12VDC
J850SM2CS12VDC
J850SM2CS12VDC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    J850SM2CS12VDC
  • Manufacturer
    CIT Relay and Switch
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Quick Inquiry
J850SM2CS12VDC
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Signal Relays-Up to 2 Amps -
Manufacturer CIT Relay and Switch
Series J850SM
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status RoHS Compliant
Mounting Type Surface Mount
Coil Voltage 12VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 1 A
Switching Voltage 250VAC, 220VDC - Max
Load - Max Switching 250VA, 220W
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style Gull Wing
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 9 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 2 ms
Release Time 1 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Approval Agency cURus
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Base Product Number J850S
Coil Current 11.7 mA
Coil Resistance 1.028 kOhms