JSM1AF-12V-5
JSM1AF-12V-5
JSM1AF-12V-5
lmages are for reference only.
  • Part Number
    JSM1AF-12V-5
  • Manufacturer
    Panasonic Electric Works
  • Description
    RELAY AUTOMOTIVE SPST 15A 12V
Quick Inquiry
JSM1AF-12V-5
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Automotive Relays -
Manufacturer Panasonic Electric Works
Series JS-M
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Coil Type Non Latching
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 15 A
Switching Voltage 16VDC - Max
Must Operate Voltage 6.3 VDC
Must Release Voltage 0.9 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 10 ms
Features Sealed - Flux Protection
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pin
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver Alloy, Cadmium Free
Coil Power 640mW
Coil Resistance 225 Ohms
Base Product Number JSM1
Coil Current 53.3 mA
Parts with Similar Specifications
Product Attribute JSM1AF-12V-4 JSM1AF-12V-4 JSM1AF-12V-5 JSM1-12V-4
Part Number JSM1AF-12V-4 JSM1AF-12V-4 JSM1AF-12V-5 JSM1-12V-4
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description RELAY AUTOMOTIVE SPST 10A 12V RELAY AUTOMOTIVE SPST 10A 12V RELAY AUTOMOTIVE SPST 15A 12V RELAY AUTOMOTIVE SPDT 10A 12V