JV1AS-12V
JV1AS-12V
JV1AS-12V
lmages are for reference only.
  • Part Number
    JV1AS-12V
  • Manufacturer
    Panasonic Electric Works
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
JV1AS-12V
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer Panasonic Electric Works
Series JV
Packaging Bulk
RoHS Status
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 10 A
Switching Voltage 125VAC - Max
Load - Max Switching 1250VA
Coil Current 8.3 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 9.6 VDC
Must Release Voltage 0.6 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 4 ms
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Contact Material Silver Alloy
Approval Agency CSA, TUV, UR
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 1.44 kOhms
Base Product Number JV1AS
Parts with Similar Specifications
Product Attribute JV1AS-5V JV1-12V JV1-18V JV1-24V
Part Number JV1AS-5V JV1-12V JV1-18V JV1-24V
RoHS Status
Description RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 18V RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V