JW1AFSN-DC36V-F
JW1AFSN-DC36V-F
JW1AFSN-DC36V-F
lmages are for reference only.
  • Part Number
    JW1AFSN-DC36V-F
  • Manufacturer
    Panasonic Electric Works
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 36V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 36VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
JW1AFSN-DC36V-F
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer Panasonic Electric Works
Series JW
Packaging Box
RoHS Status RoHS Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 36VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 5 A
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching 1250VA, 150W
Coil Current -
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation Class E
Must Operate Voltage 25.2 VDC
Must Release Voltage 3.6 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 5 ms
Operating Temperature -40°C ~ 60°C