KAR10LGGR
KAR10LGGR
KAR10LGGR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KAR10LGGR
  • Manufacturer
    E-Switch
  • Description
    SWITCH PIANO DIP SPST 0.025A 24V
  • Delivery Services
Dip Switch SPST 10 Position Surface Mount, Right Angle Piano Actuator 25mA 24VDC
Quick Inquiry
KAR10LGGR
Get the Price Now!
Specifications
Category Switches - DIP Switches -
Manufacturer E-Switch
Series KAR
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Circuit SPST
Number of Positions 10
Current Rating (Amps) 25mA
Voltage Rating 24VDC
Actuator Type Piano
Actuator Level Raised
Contact Material Copper Alloy
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.287" (7.30mm)
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Termination Style Gull Wing
Pitch 0.100" (2.54mm), Full
Washable Yes
Features Process Sealed
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Body Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Length 1.090" (27.69mm)