KP1836310205
KP1836310205
KP1836310205
  • Delivery Services
10000 pF Film Capacitor 600V 2000V (2kV) Polypropylene (PP) Radial
Quick Inquiry
KP1836310205
Series KP1836
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10000 pF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 600V
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.240" L x 0.453" W (31.50mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max) 0.807" (20.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)