KRL3264E-C-R270-F-T5
KRL3264E-C-R270-F-T5
KRL3264E-C-R270-F-T5
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KRL3264E-C-R270-F-T5
  • Delivery Services
270 mOhms ±1% 3W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Foil
Quick Inquiry
KRL3264E-C-R270-F-T5
Series KRL
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 270 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 3W
Composition Metal Foil
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)