KSTW010A0A41-SRZ
Manufacturer
OmniOn Power™Description
DC DC CONVERTER 5V 50W
Datasheet
DatasheetPackage
Module
Request for Quotation
KSTW010A0A41-SRZ
lmages are for reference only.KSTW010A0A41-SRZ
DC DC CONVERTER 5V 50W
DatasheetModule
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 10A 36V - 75V Input
KSTW010A0A41-SRZ
| Category | Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters - |
| Manufacturer | OmniOn Power™ |
| Series | Barracuda™ KSTW010A0A |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Type | Isolated Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 36V |
| Voltage - Input (Max) | 75V |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 10A |
| Power (Watts) | 50 W |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency | 91% |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Module |
| Size / Dimension | 1.30" L x 0.90" W x 0.37" H (33.0mm x 22.9mm x 9.3mm) |
| Supplier Device Package | - |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Approval Agency | - |
| Standard Number | - |
| Base Product Number | KSTW010 |
| Voltage - Isolation | 2.25 kV |